Zdolność kredytowa poręczyciela
Bardzo często warunkiem udzielenia kredytu jest odpowiednie zabezpieczenie spłaty zobowiązania. Zwykle banki wymagają ubezpieczenia, weksla, hipoteki czy zastawu ale najczęściej także poręczenia.
Zgodnie z przepisami prawa cywilnego poręczenie jest umową, zawierającą odpowiedzialne zobowiązanie poręczyciela względem kredytodawcy do spłaty zobowiązania. Dzieje się tak wówczas, gdy dłużnik nie wywiąże się ze spłaty. Kredytobiorca wskazuje osobę czy kilka osób, które przejmą niejako odpowiedzialność za jego zobowiązanie wobec banku. Poręczyciel odpowiada wtedy za zobowiązania na równi z kredytobiorcą, całym swoim majątkiem. Odpowiedzialność, jak widać, jest spora.
Czy każdy może być poręczycielem?
Poręczyciele, podobnie jak kredytobiorca, mają dokładnie badaną zdolność kredytową. Wynika to z przepisów prawa, ale i ogólnie przyjętych przez banki praktyk – w końcu chodzi o pieniądze. Dlatego poręczyciel, oprócz zatrudnienia i dochodów w odpowiedniej wysokości, musi wykazać się zdolnością kredytową. Fakt poręczenia odnotowany jest w bazie BIK, co wpływa na zapisy w naszej historii kredytowej. Jeśli kredytobiorca uchyla się od spłaty, żyrant odpowiada za jego zobowiązania jak za swoje. Rzadko spotyka się sytuacje, gdzie poręczycielem jest osoba bez zdolności kredytowej. Jeśli takie są, to nijak nie mają wpływu na ewentualne dochodzenie należności przez banki z majątku takiej osoby w przyszłości.
O czym pamiętać?
Każdą decyzje dotyczącą poręczenia należy dokładnie rozważyć. Przeanalizować ewentualne scenariusze, zwłaszcza w przypadku kredytów długoterminowych i na wyższe kwoty. Każdorazowo przed udzieleniem poręczenia warto zapoznać się z zapisami umowy, głównie w części dotyczącej zakresu odpowiedzialności poręczyciela i metod egzekwowania należności. Warto ograniczyć zakres odpowiedzialności (np. wskazanie maksymalnej kwoty poręczenia, wyłączenie z odpowiedzialności za należności poboczne tj. koszty czy odsetki, wskazanie kolejności egzekwowania itd.), o ile to możliwe, bo innym przypadku poręczyciel ponosi odpowiedzialność również za dodatkowe kwoty.
Filed in: Pożyczki