Polecamy: ING Bank Śląski - konto z idealną aplikacją mobilną, sprawdź | Open Finance - porównanie kredytów mieszkaniowych wrzesień 2023, zapytaj | Expander - ranking kredytów hipotecznych wrzesień 2023, zapytaj | Provident.pl - szybka pożyczka bez wychodzenia z domu, sprawdź | Notus Finanse - tania pożyczka hipoteczna od 20 000 zł, zapytaj
PKO Bank Polski Mieszkamy na swoim

Postępowanie windykacyjne, co wolno windykatorowi?

6 czerwca 2015

Coraz więcej osób boryka się z problemem spłaty zobowiązań. W przypadku braku możliwości załatwienia sprawy polubownie, niespłacone długi trafiają do firm windykacyjnych. Na skutek cesji firma kupuje nasz dług, w ten sposób wchodzi na miejsce wierzyciela pierwotnego i nabywa wszelkie prawa i obowiązki, co umożliwia egzekucje należności.

Czym jest windykacja? W świetle prawa jest zbiorem czynności prawnych, procesowych i faktycznych, których celem jest odzyskanie należności od dłużnika. Nie wymaga to zgody zobowiązanego. Windykację można prowadzić polubownie, lub sądownie.

Dłużnik powinien być poinformowany o fakcie przejęcia długu przez inna firmę. Informacja ta powinna zawierać również aktualną kwotę zadłużenia i możliwości spłaty. Forma kontaktu może być różna, począwszy od listownej, po wiadomości sms, e-mail, czy rozmowę telefoniczną. Nie może to być kontakt uciążliwy. Firma windykacyjna ma prawo wpisania dłużnika do bazy BIG. Taki wpis może utrudnić podpisanie nowych umów kredytowych, czy telekomunikacyjnych, zakupów ratalnych itd. Dzieje się tak jednak w przypadkach zupełnego braku reakcji na wezwania, czy chęci polubownego załatwienia sprawy.

Warto wiedzieć, że windykator nie ma prawa naliczać bezpodstawnie żadnych dodatkowych kosztów i opłat, chyba że dłużnik wyraził na to pisemna zgodę. Nie ma prawa, które zabrania wizytę w miejscu pracy dłużnika, aczkolwiek takie działania mogą naruszyć dobre imię zobowiązanego. Pracownik firmy windykacyjnej nie może nachodzić dłużnika w mieszkaniu. Każdorazowa próba wkroczenia na posesję może być traktowana jako chęć zastraszania i włamania. Prawo wejścia do mieszkania ma jedynie komornik sądowy z tytułem wykonawczym, który uprawnia do zajęcia ruchomości czy nieruchomości.

Windykator nie może stosować gróźb karalnych, straszyć interwencją policji, prokuratury itd. Nie może wypytywać sąsiadów i innych osób – obowiązuje go tajemnica bankowa, za której złamanie grozi odpowiedzialność karna.

Każde działania windykacyjne nie są przyjemnym doświadczeniem. Aby nie narażać się na stres warto spłacać wszelkie zobowiązania. Jeśli będziemy mieli problem, zawsze można negocjować zmianę warunków spłaty. Jeśli się nie uda już na etapie polubownym warto zacząć współpracę z firma windykacyjną, by spłacić dług.

Filed in: Pożyczki
Otagowane frazą:

Możliwość komentowania została wyłączona

Wróć na górę