Polecamy: ING Bank Śląski - konto z idealną aplikacją mobilną, sprawdź | Open Finance - porównanie kredytów mieszkaniowych wrzesień 2023, zapytaj | Expander - ranking kredytów hipotecznych wrzesień 2023, zapytaj | Provident.pl - szybka pożyczka bez wychodzenia z domu, sprawdź | Notus Finanse - tania pożyczka hipoteczna od 20 000 zł, zapytaj
PKO Bank Polski Mieszkamy na swoim

Jak wpłacać gotówkę przez wpłatomaty?

1 grudnia 2018

Banki cały czas rozbudowują sieć wpłatomatów. Jednak wiele osób nadal podchodzi do nich z dużą rezerwą. Warto jednak przekonać się do tego wygodnego sposobu wpłacania gotówki na swoje konto. Zwłaszcza, że korzystanie z wpłatomatów wcale nie jest bardziej skomplikowane od wypłaty gotówki z bankomatów, czyli operacji, z którą niewielu z nas ma problemy.

Dlaczego warto skorzystać z wpłatomatu?

Wpłatomaty pozwalają nam omijać kolejki przy kasach w banku. Warto zwrócić uwagę na to że korzystanie z nich zwykle jest darmowe. Wiele banków pobiera zaś prowizję od wpłaty gotówki na konto osobiste w okienku placówki.
Korzystanie z wpłatomatów jest więc wygodniejsze i tańsze.

Jak korzystać z wpłatomatu?

Aby wpłacić gotówkę we wpłatomacie, wystarczy wykonać kilka prostych kroków. Należy:
– włożyć kartę do czytnika i podać kod PIN do karty
– potwierdzić informacje, które pojawią się na ekranie
– dokładnie przeliczyć sumę i liczbę banknotów
– włożyć pieniądze do szczeliny
– sprawdzić informacje, które wyświetlą się na ekranie (liczba i nominał banknotów)
– wykonać wydruk potwierdzający wpłatę

Jak widać, wpłaty gotówki są równie intuicyjne, jak korzystanie z bankomatów.

O czym powinniśmy pamiętać?

Osoby, które korzystają z wpłatomatu, powinny zachować szczególną ostrożność. Należy dokładnie czytać komunikaty, które wyświetlane są na ekranie urządzenia. Nie możemy również przekroczyć czasu, który pozostał do momentu kończącego operację, ponieważ urządzenie anuluje ją (dlatego gotówkę lepiej przeliczyć w domu i zapisać sumę oraz ilość banknotów na kartce). Gdy wpłacamy większą sumę, musimy pamiętać, że 1 plik może liczyć maksimum 30 banknotów. Pieniędzy nie można spisać, ponieważ urządzenie ich nie przyjmie. Wpłatomat może również nie przyjąć pomiętych banknotów.

Pamiętajmy o wydruku

Po zakończeniu operacji, powinniśmy wydrukować i zabrać potwierdzenie. Będzie ono dowodem przy ewentualnej reklamacji, dlatego nie warto rezygnować z tego wydruku (wiele osób, które korzysta z bankomatów nie drukuje potwierdzeń transakcji).

Beata Lizurej
Ekspert portalu Doradca-hipoteczny.pl

Filed in: Encyklopedia

Możliwość komentowania została wyłączona

Wróć na górę