Polecamy: ING Bank Śląski - konto z idealną aplikacją mobilną, sprawdź | Open Finance - porównanie kredytów mieszkaniowych wrzesień 2023, zapytaj | Expander - ranking kredytów hipotecznych wrzesień 2023, zapytaj | Provident.pl - szybka pożyczka bez wychodzenia z domu, sprawdź | Notus Finanse - tania pożyczka hipoteczna od 20 000 zł, zapytaj
PKO Bank Polski Mieszkamy na swoim

Fenomen chwilówek

8 grudnia 2014

Trudna sytuacja gospodarcza jaka zagościła w większości państw całego świata ma bardzo niekorzystny wpływ na wciąż rosnącą grupę społeczeństwa. Jak podają analitycy na terenie naszego kraju olbrzymia część rodzin żyje na skraju ubóstwa nie mogąc sobie poradzić z codziennymi i wręcz niezbędnymi wydatkami. Szukając wsparcia finansowego i nie mogąc liczyć na kredyt bankowy zaciągają pożyczki od instytucji prywatnych.

Ze względu na dość niską wartość finansową oraz krótki termin spłaty ten rodzaj prywatnych pożyczek funkcjonuje na polskim rynku pod popularną nazwą „chwilówek”. Udzielenie wsparcia finansowego w granicach często nieprzekraczających dwóch tysięcy złotych nie wymaga przedkładania kompletu dokumentów jaki jest konieczny przy ubieganiu się o tradycyjny kredyt udzielany przez placówki bankowe. Parabanki udzielają pożyczek chwilówek bez przeprowadzania analizy dochodów pożyczkobiorcy ani źródła ich pozyskiwania. W większości przypadków wystarczy jedynie przedłożenie do wglądu dowodu osobistego, aby została udzielona pożyczka w formie umowy cywilnoprawnej.

Ponieważ prywatne instytucje udzielające wsparcia finansowego nie są uprawnione tak jak to jest w przypadku placówek bankowych do korzystania z ogólnokrajowej bazy Biura Informacji Kredytowej (BIK), o pożyczkę u nich mogą ubiegać się osoby nie posiadające wymaganej przy udzielaniu kredytu zdolności kredytowej a nawet osoby już zadłużone, które mają problemy ze spłata dotychczasowych zobowiązań finansowych. O pożyczki chwilówki mogą ubiegać się również osoby wykluczone przez banki z grona potencjalnych kredytobiorców czyli osoby bezrobotne, nie posiadające dochodów oraz osoby zatrudniane na umowy zlecenia i pracownicy sezonowi.

Ułatwiony dostęp do prywatnych pożyczek, bardzo rozbudowany katalog osób mogących się o nie ubiegać oraz niezwykle uproszczona procedura ograniczająca się w większości przypadków jedynie do zwarcia umowy cywilno-prawnej z pożyczkodawcą, co się wiąże niemalże ze stu procentową przyznawalnością, sprawiają że właśnie ten rodzaj wsparcia finansowego stał się bardzo popularny i w wielu przypadkach jest jedynym rozwiązaniem chwilowych problemów finansowych polskich rodzin.

Filed in: Pożyczki

Możliwość komentowania została wyłączona

Wróć na górę