Polecamy: ING Bank Śląski - konto z idealną aplikacją mobilną, sprawdź | Open Finance - porównanie kredytów mieszkaniowych czerwiec 2020, zapytaj | Expander - ranking kredytów hipotecznych czerwiec 2020, zapytaj | Provident.pl - szybka pożyczka bez wychodzenia z domu, sprawdź | Notus Finanse - tania pożyczka hipoteczna od 20 000 zł, zapytaj
PKO Bank Polski Mieszkamy na swoim

Zgubiłeś dokumenty? Przeczytaj natychmiast!

9 kwietnia 2015

W momencie, gdy odkryjemy fakt braku dokumentów, często wszystkich, przestajemy racjonalnie myśleć. Panikujemy i nie za bardzo wiemy, co robić. Utracone dokumenty mogą być wykorzystane w celach przestępczych. Jeśli zgubimy dokumenty nie należy panikować. Trzeba skutecznie takie działanie uniemożliwić, a są ku temu sposoby. Co ciekawe pierwsze kroki należy kierować do banku. Liczy się każda minuta, by uchronić nie tylko nasze finanse, które mogą zostać wypłacone przez oszusta, ale także uniemożliwić wyłudzenie kredytu, zakupu na raty, leasingu, wynajmu mieszkania, kradzieży itd. Przestępstw, w których skradziona tożsamość jest w roli głównej, można wymieniać sporo. Działają nawet zorganizowane grupy, specjalizujące się w tego typu oszustwach. Głownie dotyczą one(zgodnie z policyjnymi statystykami) wyłudzeń pożyczek i zakupów na raty, zakładania fikcyjnych firm i wyłudzenia zwrotu podatków.

W banku zastrzec możemy nie tylko kartę płatniczą, ale złożyć wniosek o wpisanie dokumentów w systemie Dokumentów Zastrzeżonych. Ta, niezwykle pomocna wielu podmiotom, baza gromadzi dane i przesyła bankom, instytucjom finansowym, operatorom telefonii komórkowej, poczcie, agencjom rozliczeniowym, hotelom dane, które wyłączają wskazane dokumenty z obiegu. Korzystają z niej również notariusze, agenci nieruchomości itp. Ci, którzy zgubili dokumenty, lub zostały im skradzione również mogą zapoznać się z danymi z systemu DZ.

Jakie dokumenty należy zastrzec?

Przede wszystkim te, na podstawie których można potwierdzić tożsamość: dowód osobisty , prawo jazdy, paszport, kartę pobytu, dowód rejestracyjny czy książeczkę wojskową. Oczywiście zastrzega się również karty płatnicze. System gwarantuje ochronę osobom, które dokonały zastrzeżenia dokumentów, minimalizuje ryzyko wyłudzeń i oszustw. Dzięki szybkiej reakcji i informacji podnosi zaufanie i bezpieczeństwo społeczeństwa – dane uaktualniane są niemal natychmiastowo po otrzymaniu zgłoszenia.

Gdzie jeszcze zgłosić ten fakt?

Kolejne kroki warto skierować do jednostek, które wydawały utracone dokumenty. W przypadku dowodu osobistego – do urzędu miasta, czy gminy. Wypełnienie wniosku, opłata i czekanie na nowy dokument. W przypadku paszportu będzie to punkt paszportowy, zagranicą konsularny. Wydział komunikacji miejscowego Starostwa na wniosek wyda wtórnik zagubionych dokumentów (prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego). W przypadku karty bankomatowej wystarczy zastrzec ja w placówce banku lub telefonicznie (większość banków ma swoje procedury, infolinie itd., jednak istnieje tez jedna, na której można zastrzec kartę każdego banku).

W przypadku podejrzenia, że dokumenty mogły być skradzione należy zgłosić to na Policji (nie należy jednak nadużywać takich praw). Jak widać utrata dokumentów, często będąca skutkiem, jeśli nie kradzieży, to naszego roztargnienia i wynikiem braku odpowiedzialności, to poważna sprawa. Nie chodzi tu tylko o czas stracony na bieganie po urzędach, ale i bezpieczeństwo środków na naszym rachunku, a także ewentualnych konsekwencji wynikających z przestępstw popełnionych przy użyciu naszych dokumentów. Działania te bez podejmowania opisanych kroków, będą przypisane nam, właścicielom tożsamości, której użyto.

Filed in: Encyklopedia

Możliwość komentowania została wyłączona

Wróć na górę