Polecamy: ING Bank Śląski - konto z idealną aplikacją mobilną, sprawdź | Open Finance - porównanie kredytów mieszkaniowych lipiec 2019, zapytaj | Expander - ranking kredytów hipotecznych lipiec 2019, zapytaj | Provident.pl - szybka pożyczka bez wychodzenia z domu, sprawdź | Notus Finanse - tania pożyczka hipoteczna od 20 000 zł, zapytaj
PKO Bank Polski Mieszkamy na swoim

Weksel in blanco, o tym warto wiedzieć

3 stycznia 2016

Weksel jest bardzo częstym zabezpieczeniem nie tylko spłaty kredytów bankowych. Może on stanowić zabezpieczenie jakiejkolwiek umowy, zastąpić krótkoterminowe pożyczki, czy stanowić formę zapłaty. Podpisując weksel, za porozumieniem stron, powstaje zobowiązanie osoby, która go podpisuje.

Weksel in blanco wykorzystywany jest zwykle przy zabezpieczeniach. Nie ma na nim ani oznaczenia remitenta, ani daty płatności, czy kwoty. Dane te uzupełnia się dopiero przed wystawieniem weksla do zapłaty. Dzięki niemu druga strona umowy (leasingowej, kredytowej czy dowolnej umowy) chce mieć pewność, że podpisujący weksel wywiąże się z obietnicy.

O czym warto pamiętać?

Złożenie podpisu na wekslu in blanco jest wiążące i nieodwracalne. Zabezpieczyć nas przed nieuprawnionym uzupełnieniem weksla może tzw. deklaracja wekslowa, w której doprecyzujemy warunki i sposoby wypełnienia weksla. Jeśli zapomnimy o takiej deklaracji nasze interesy nie są zabezpieczone i nie mamy wpływu na dalsze losy zobowiązania, którego zabezpieczenie stanowi weksel.

Przeniesienie weksla na inną osobę

Takie działania są w określonych okolicznościach dopuszczalne. Poprzez tzw. indos podpisany przez nas weksel trafia do kogoś innego. Warto minimalizować takie ryzyko i zadbać o to, by w umowie znalazła się klauzula uniemożliwiająca przeniesienie weksla na inną osobę, czy firmę. Jeśli weksel zabezpiecza kredyt i pożyczkę, zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim powinien zawierać taką klauzulę „nie na zlecenie”.

Po spłacie zobowiązania, czy spełnieniu obietnicy koniecznie trzeba zadbać o to, by weksel został zniszczony. Prawne zapisy regulujące działanie weksla nie przewidują utraty przez niego ważności. Dlatego po uregulowaniu zabezpieczonego wekslem zobowiązania, w terminie, czy też przy wcześniejszej spłacie, warto zadbać o to, by ten do nas wrócił. Rzadko, ale zdarzają się sytuacje, gdy weksle, nawet przez pomyłkę wraca do obiegu, a to może być dla nas problem. Weksel zwrócony najlepiej zniszczyć, by nie trafił do nikogo, kto mógłby go przeciw nam wykorzystać.

Filed in: Kredyty
Otagowane frazą:

Możliwość komentowania została wyłączona

Wróć na górę