Polecamy: ING Bank Śląski - konto z idealną aplikacją mobilną, sprawdź | Open Finance - porównanie kredytów mieszkaniowych wrzesień 2019, zapytaj | Expander - ranking kredytów hipotecznych wrzesień 2019, zapytaj | Provident.pl - szybka pożyczka bez wychodzenia z domu, sprawdź | Notus Finanse - tania pożyczka hipoteczna od 20 000 zł, zapytaj
PKO Bank Polski Mieszkamy na swoim

Krajowy Rejestr Długów BIG – jak tam można trafić?

8 lipca 2015

Krajowy Rejestr Długów BIG na mocy ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych powstało w 2003 roku. Zajmuje się obsługą nie tylko jednoosobowych firm, ale i małych, średnich przedsiębiorstw i potężnych korporacji. System łączy wszystkie branże i gałęzie gospodarki w Polsce. Po zmianie przepisów ograniczenia BIG uległy zmniejszeniu, by obsługiwać także osoby fizyczne, samorządy i wierzycieli wtórnych. KRD BIG pomaga w ocenie wiarygodności kontrahentów, jak i odzyskiwać należności dzięki tzw. miękkiej windykacji.

Zadania Krajowego Rejestru Długów

Ustawa nakłada na KRD obowiązek przyjmowania, przechowywania i udostępniania informacji i zgromadzonych danych gospodarczych dotyczących zarówno przedsiębiorców, jak i konsumentów. Powyższe informacje można uzyskać online. Z bazy danych KRD BIG korzystają banki, przedsiębiorcy, operatorzy telefonów komórkowych itp. Dzięki takiej bazie nieuczciwi kontrahenci i dłużnicy przestają być anonimowi, o ich poczynaniach może dowiedzieć się każdy zainteresowany. Dane takie pozwalają przede wszystkim oszacować ryzyko finansowe związane z rozpoczęciem współpracy biznesowej, utrudnić pozyskanie kredytu czy zakupu na raty. Mobilizuje ich to często do zapłaty zaległości, który to czyn powoduje możliwość wykreślenia z BIG. W przypadku braku wpłaty i wniosku wierzyciela o wykreślenie wpisu, będzie on widoczny przez okres 10 lat.

Wpis o rejestru powinien być poprzedzony wezwaniem, z określeniem ostatecznej daty spłaty i informacją o zamiarze umieszczenia dłużnika w bazie BIG. Wystarczy zobowiązanie w wysokości 200 zł brutto, a w odniesieniu do podmiotów gospodarczych – 500 zł brutto, by wierzyciel mógł skierować wniosek o umieszczenie dłużnika w bazie (kwoty mogą zawierać także koszty egzekucji i inne pochodne). Podstawą wpisu jest posiadanie tytułu wykonawczego (w tym także nakazu zapłaty). Do rejestru o wpis może wnosić przedsiębiorca, instytucja finansowa, osoby fizyczne, wtórni wierzyciele i gminy.

Jak sprawdzić informacje na swój temat?

Wystarczy założyć konto w serwisie ochrony konsumenta, potwierdzić dane identyfikacyjne i tożsamość i zalogować do serwisu. Pobranie raportu, który zawiera informacje na temat opłaconych w terminie zobowiązań, ewentualnych braków zapłaty, jest intuicyjne. Dane można sprawdzić także bezpośrednio siedzibie KRD we Wrocławiu. Oczywiście pakiety podstawowe są bezpłatne. Krajowy Rejestr Długów to bardzo przydana baza danych, z której można, całkowicie bezpłatnie dowiedzieć czegoś na temat osób, które nas interesują. To również narzędzie dyscyplinujące osoby fizyczne i podmioty do regulowania ewentualnych zaległych zobowiązań, by być wiarygodnym dla kontrahentów.

Beata Lizurej
iloan.pl

Filed in: Encyklopedia

Możliwość komentowania została wyłączona

Wróć na górę