Polecamy: ING Bank Śląski - konto z idealną aplikacją mobilną, sprawdź | Open Finance - porównanie kredytów mieszkaniowych wrzesień 2021, zapytaj | Expander - ranking kredytów hipotecznych wrzesień 2021, zapytaj | Provident.pl - szybka pożyczka bez wychodzenia z domu, sprawdź | Notus Finanse - tania pożyczka hipoteczna od 20 000 zł, zapytaj
PKO Bank Polski Mieszkamy na swoim

Komornik i jego zarobki

27 maja 2015

Komornicy nie są zbyt lubianą, głównie przez dłużników, grupą zawodową. Kojarzą się z egzekwowaniem długu i wykorzystują do tego wszelkie możliwości przewidziane ustawą o komornikach sądowych i egzekucji. Według danych przedstawionych przez Instytut Wymiaru Sprawiedliwości, dotyczących wynagrodzeń komorników wynika, iż średni ich dochód wynosił w 2012 roku około 46 tysięcy zł. Oczywiście sytuacja od tamtej pory niezbyt się zmieniła. Można przypuszczać, że komornicy obecnie zarabiają dużo więcej.

Nie wszyscy rzecz jasna zarabiają tyle samo. Uzależnione jest to głównie od ich skuteczności, regionu w jakim pracują, ilości spraw obsługiwanych skutecznie i środków stosowanych do wyegzekwowania długów. Tak więc, według statystyk najwięcej zarabiają komornicy z województwa mazowieckiego, kolejno z dolnośląskiego, śląskiego, pomorskiego, Małopolski, Wielkopolski i lubuskiego – dochody sięgają tam ok. 30 tysięcy zł miesięcznie. Takie wynagrodzenia możliwe są dzięki temu, że przy jednej sprawie komornicy mogą zarobić od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Źródła dochodów komornika

Główne źródło dochodów komorników to opłaty egzekucyjne. Zazwyczaj wynoszą one od 8 do 15 % wysokości zobowiązania egzekwowanego. Procent zależy od metody egzekucji, np. egzekucja z nieruchomości, ruchomości czy wynagrodzenia za pracę, rachunku bankowego itd. Jeśli komornikom zlecone zostanie poszukiwanie majątku, także uzyskują z tego tytułu pieniądze. – 2% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. W przypadku znalezienia składników podlegających egzekucji komornik dostaje już 5% wartości oszacowania tegoż majątku, nie więcej jednak niż 100% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kraju. Warto podkreślić, że od 2013 roku zmieniły się zasady ustalania prowizji komorników w przypadku umorzenia postępowania, choć niezbyt znacząco wpływa to na ich miesięczne dochody – po prostu obniżają się opłaty egzekucyjne, co w sytuacji prowadzenia setek tysięcy spraw (niekoniecznie skutecznie) nie obniża dosadnie wynagrodzeń komorników.

W 2014 roku, zgodnie z ustawowymi ograniczeniami, opłata komornicza minimalna to 401,70 zł. Maksymalna to ponad 120 000 zł. Wszelkie dochody kancelarii, pomimo, że część kosztów ponoszą wierzyciele, przeznaczonych jest na utrzymanie pracowników, opłaty, inne koszty działalności. Często, zwłaszcza w przypadku dużych kancelarii, koszty są spore. Jednak zawód komornika cały czas jest dość rentowny. Zarabiają więcej, niż menedżerowie w korporacjach, czy sędziowie.

Filed in: Kredyty
Otagowane frazą:

Możliwość komentowania została wyłączona

Wróć na górę