Polecamy: ING Bank Śląski - konto z idealną aplikacją mobilną, sprawdź | Open Finance - porównanie kredytów mieszkaniowych listopad 2018, zapytaj | Expander - ranking kredytów hipotecznych listopad 2018, zapytaj | Provident.pl - szybka pożyczka bez wychodzenia z domu, sprawdź | Dom Kredytowy Notus - tania pożyczka hipoteczna od 20 000 zł, zapytaj
PKO Bank Polski Mieszkamy na swoim

Karta kredytowa za darmo – 4 zasady

10 lipca 2017

Karty kredytowe zyskują na popularności. Dla jednych są błogosławieństwem, dla innych przekleństwem. Dla świadomych to jeden z wielu instrumentów płatniczych, których posiadanie ma swoje plusy i minusy. Dla korzystających z nich mądrze plusy stanowią większość w zestawieniach wad i zalet kart kredytowych.

Karta kredytowa zgodnie z definicją jest kartą płatniczą wydawaną przez np. bank z której przyznaniem wiąże się limit kredytowy. Operacje wykonane przy jej użyciu rozliczane są w ramach tego limitu w ustalonych okresach rozliczeniowych. Rzecz jasna wykorzystane środki, w przypadku braku spłaty całości w okresie tzw. bezodsetkowym, wiążą się z naliczeniem odsetek, najczęściej znacznie wyższych niż przy tradycyjnych kredytach bankowych. Sporo kosztuje również wypłata gotówki w bankomacie przy użyciu karty kredytowej (odsetki wówczas naliczane są od chwili wypłaty pieniędzy do dnia spłaty). Banki naliczają też opłaty za kartę kredytowa nawet, gdy z niej nie korzystamy. Zwykle wydanie karty kredytowej nie obliguje posiadacza do posiadania rachunku bankowego w banku – wydawcy karty.

Jak korzystać z karty mądrze?

Aby nie narażać się na koszty warto spłacać powstałe zadłużenie w wyznaczonym terminie w całości. Okres bezodsetkowy w przypadku kart kredytowych wynosi nawet 50-60 dni, zatem szybki kredyt można spokojnie w tym czasie oddać, by cieszyć się nim za darmo. Warto zapoznać się z regulaminem karty w danym banku i poznać schematy naliczania opłat miesięcznych czy rocznych naliczanych przez banki użytkownikom kart. Zwykle można ich unikać dokonując zalecanych przez dany bank płatności bezgotówkowych w okresach rozliczeniowych (często wystarczą nawet 2-3 na niewielkie sumy). Najwięcej kosztuje użytkownika karty kredytowej wypłata gotówki w bankomacie. Oprócz prowizji od wypłaty naliczone zostaną odsetki od chwili wypłaty, bez okresu bezodsetkowego, do chwili spłaty. Podobnie rzecz się ma w przypadku przelewu internetowego – wiele banków uznaje je za transakcje gotówkowe, więc nalicza wspominane wyżej opłaty.

Dla świadomego posiadacza karty kredytowej może ona być zdecydowanie pomocna. Trzymając się opisanych zasad w razie potrzeby będziemy mieli, posiadając kartę, dostęp do dodatkowych środków w dowolnej chwili. Motywujące mogą być oferowane coraz częściej bonusy dla posiadaczy kart kredytowych w postaci chociażby systemów premiowych, nagradzanych po uzyskaniu pożądanej liczby punktów nagrodami.

Filed in: Kredyty

Możliwość komentowania została wyłączona

Wróć na górę