Polecamy: ING Bank Śląski - konto z idealną aplikacją mobilną, sprawdź | Open Finance - porównanie kredytów mieszkaniowych wrzesień 2021, zapytaj | Expander - ranking kredytów hipotecznych wrzesień 2021, zapytaj | Provident.pl - szybka pożyczka bez wychodzenia z domu, sprawdź | Notus Finanse - tania pożyczka hipoteczna od 20 000 zł, zapytaj
PKO Bank Polski Mieszkamy na swoim

Karta kredytowa za darmo – 4 zasady

10 lipca 2017

Karty kredytowe zyskują na popularności. Dla jednych są błogosławieństwem, dla innych przekleństwem. Dla świadomych to jeden z wielu instrumentów płatniczych, których posiadanie ma swoje plusy i minusy. Dla korzystających z nich mądrze plusy stanowią większość w zestawieniach wad i zalet kart kredytowych.

Karta kredytowa zgodnie z definicją jest kartą płatniczą wydawaną przez np. bank z której przyznaniem wiąże się limit kredytowy. Operacje wykonane przy jej użyciu rozliczane są w ramach tego limitu w ustalonych okresach rozliczeniowych. Rzecz jasna wykorzystane środki, w przypadku braku spłaty całości w okresie tzw. bezodsetkowym, wiążą się z naliczeniem odsetek, najczęściej znacznie wyższych niż przy tradycyjnych kredytach bankowych. Sporo kosztuje również wypłata gotówki w bankomacie przy użyciu karty kredytowej (odsetki wówczas naliczane są od chwili wypłaty pieniędzy do dnia spłaty). Banki naliczają też opłaty za kartę kredytowa nawet, gdy z niej nie korzystamy. Zwykle wydanie karty kredytowej nie obliguje posiadacza do posiadania rachunku bankowego w banku – wydawcy karty.

Jak korzystać z karty mądrze?

Aby nie narażać się na koszty warto spłacać powstałe zadłużenie w wyznaczonym terminie w całości. Okres bezodsetkowy w przypadku kart kredytowych wynosi nawet 50-60 dni, zatem szybki kredyt można spokojnie w tym czasie oddać, by cieszyć się nim za darmo. Warto zapoznać się z regulaminem karty w danym banku i poznać schematy naliczania opłat miesięcznych czy rocznych naliczanych przez banki użytkownikom kart. Zwykle można ich unikać dokonując zalecanych przez dany bank płatności bezgotówkowych w okresach rozliczeniowych (często wystarczą nawet 2-3 na niewielkie sumy). Najwięcej kosztuje użytkownika karty kredytowej wypłata gotówki w bankomacie. Oprócz prowizji od wypłaty naliczone zostaną odsetki od chwili wypłaty, bez okresu bezodsetkowego, do chwili spłaty. Podobnie rzecz się ma w przypadku przelewu internetowego – wiele banków uznaje je za transakcje gotówkowe, więc nalicza wspominane wyżej opłaty.

Dla świadomego posiadacza karty kredytowej (sprawdź najlepsze karty kredytowe na informacjakredytowa.com) może ona być zdecydowanie pomocna. Trzymając się opisanych zasad w razie potrzeby będziemy mieli, posiadając kartę, dostęp do dodatkowych środków w dowolnej chwili. Motywujące mogą być oferowane coraz częściej bonusy dla posiadaczy kart kredytowych w postaci chociażby systemów premiowych, nagradzanych po uzyskaniu pożądanej liczby punktów nagrodami.

Filed in: Kredyty

Możliwość komentowania została wyłączona

Wróć na górę