Polecamy: ING Bank Śląski - konto z idealną aplikacją mobilną, sprawdź | Open Finance - porównanie kredytów mieszkaniowych wrzesień 2021, zapytaj | Expander - ranking kredytów hipotecznych wrzesień 2021, zapytaj | Provident.pl - szybka pożyczka bez wychodzenia z domu, sprawdź | Notus Finanse - tania pożyczka hipoteczna od 20 000 zł, zapytaj
PKO Bank Polski Mieszkamy na swoim

Co zrobić, gdy karta zostanie w bankomacie?

1 października 2016

Dziś nikt nie nosi ze sobą wypchanego gotówką portfela, tylko w razie potrzeby korzysta z karty płatniczej. Wynagrodzenie za pracę wpływa na konto osobiste, z którego w miarę potrzeby, korzystając z bankomatów wypłacamy niezbędne środki finansowe.

Dla wielu osób, nie przetrzymujących gotówki w domowej „skarpecie” wręcz horrorem okazać się może „połknięcie” przez bankomat karty. Tego rodzaju sytuacje mogą zdarzyć się z różnych powodów. Trzykrotne wpisanie błędnego kodu PIN powoduje automatyczne zatrzymanie karty w bankomacie w celu ochrony jej przed osobą nieupoważnioną, która zgodnie z domniemaniem nie zna prawidłowego ciągu liczbowego klucza umożliwiającego wypłatę z konta gotówki. Bankomat może również zatrzymać w swoim wnętrzu kartę, jeżeli przez dłużą chwilę po zakończeniu transakcji właściciel nie wyjmie jej z urządzenia. Karta zostaje również „połknięta” przez bankomat jeśli skończyła się jej ważność. Może również zdarzyć się przypadek, że zatrzymanie karty jest efektem wadliwego funkcjonowania bankomatu.

Co zrobić gdy bankomat zatrzyma naszą kartę a portfel świeci pustakami? Najmniej skomplikowana jest sytuacja, gdy karta zostanie zatrzymana przez bankomat, należący do banku, który obsługuje konto osobiste. Wówczas wystarczy jedynie zgłosić się do najbliżej placówki bankowej i tam odebrać ją za okazaniem dowodu osobistego we wskazanym terminie. Jeżeli placówka bankowa jest dość oddalona od bankomatu wówczas należy natychmiast zadzwonić pod numer awaryjny zamieszczony na tabliczce informacyjnej, aby uzyskać instrukcje dalszego postępowania.

Większy kłopot pojawia się jeśli karta utknęła w bankomacie „obcego” banku. W takiej sytuacji również musimy poinformować bank, który prowadzi konto o zaistniałej sytuacji. Wówczas karta zostaje zastrzeżona i podlega dezaktywacji w celu ochrony znajdujących się na koncie środków. Wiąże się to z automatycznym zniszczeniem zatrzymanej karty. By moc znów korzystać z wypłat w bankomacie należy niestety poczekać na jej nowy egzemplarz ze zmienionym kodem PIN.

Filed in: Encyklopedia
Otagowane frazą:

Możliwość komentowania została wyłączona

Wróć na górę